Wideoterapia – wady i zalety

Brak czasu, lęk i odległość – to najczęstsze przyczyny rezygnacji z pomocy psychologicznej. Nawet jeśli potencjalny pacjent uświadamia sobie potrzebę terapii, droga do gabinetu jest zwykle długa i wyboista. Psychoterapia online to często wygodne wyjście z sytuacji oraz pierwsza deska ratunku dla wielu.

Wraz z biegiem lat internetowa pomoc terapeuty zyskuje na popularności i staje się konkurencją dla tradycyjnych form terapii. Jak jednak ocenić jej skuteczność? Czy taki rodzaj współpracy z profesjonalistą ma sens? Poniżej można przeczytać o jej plusach i minusach.

Psychoterapia online – Wideoterapia zamiast spotkania twarzą w twarz

Zanim przejdziemy do wad i zalet internetowej terapii, skupmy się na jej zasadach. Jak to wygląda w praktyce? Psychoterapia online wymaga stałego łącza z internetem, spokojnego i zacisznego miejsca oraz czasu. O umówionej wcześniej z terapeutą porze rozpoczyna się wideo rozmowa, podczas której pacjent opowiada o swoich problemach, uzyskując w zamian profesjonalną poradę.

Jakie efekty przynosi psychoterapia online? Wideoterapia dla wielu pacjentów stanowi bardziej komfortową opcję niż bezpośrednie spotkania ze specjalistą, a rezultat terapii często uzależniony jest właśnie od poczucia bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Wyniki wielu badań wskazują na dużą skuteczność internetowej psychoterapii. Jest jednak jeden warunek. Psychoterapeuta musi posiadać duże doświadczenie i kwalifikacje. Najlepiej wybrać kogoś z pewnego źródła, np. psychoterapeuta online na portalu Avigon.

Avigon daje pewność, że zwracasz się do odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty ponieważ Avigon weryfikuje dokumenty potwierdzające kwalifikacje opisane w indywidualnym profilu każdego specjalisty. Pozytywną weryfikację potwierdzamy oznaczeniem „profil zweryfikowany”. Weryfikację specjalistów dodatkowo wspiera system opiniowania przez klientów, którzy skorzystali z usług danego specjalisty.

Dobry psycholog – Wideoterapi z profesjonalistą

Dlaczego ludzie korzystają z internetowej pomocy specjalisty? Taka forma terapii ma wiele zalet, a oto najważniejsze z nich:

  • oszczędność czasu,
  • mniejszy wydatek,
  • anonimowość,
  • duża dostępność,
  • wygoda.

Psychoterapia online to propozycja dla zabieganych. Nie trzeba tracić czasu na dojazd do gabinetu terapeuty, nie ma kolejek, korków czy marznięcia na autobusowych przystankach. Nie ma nawet potrzeby wychodzenia z domu. To często jedyna dostępna opcja dla matek małych dzieci lub tych osób, które dużo pracują i w natłoku obowiązków nie znajdują czasu dla siebie.

Psychoterapia online z reguły jest także nieco tańsza. Nie ma konieczności dojazdu, a sama wideo rozmowa stanowi często mniejszy wydatek, niż spotkanie w gabinecie. Być może dlatego, że pracujący online specjalista nie musi wynajmować biura i ponosić związanych z tym kosztów. W wielu przypadkach jedyne wyjście stanowi psychoterapia online.

Wideoterapia może okazać się wybawieniem dla osób przebywających za granicą, które nie znają obcego języka na tyle dobrze, by móc skorzystać ze stacjonarnej terapii. To idealne rozwiązanie również dla mieszkańców małych miejscowości, których od najbliższego gabinetu dzielą kilometry oraz dla tych, którzy dużo podróżują i często zmieniają miejsce pobytu.

Psychoterapia online – Wideoterapia zapewni anonimowość

Z terapeutycznych sesji online często korzystają osoby nieśmiałe, zamknięte w sobie, które niechętnie mówią o swoich problemach. Brak bezpośredniego kontaktu jest dla nich często niemałym ułatwieniem i pomaga w otwarciu się.

Psychoterapia online, w której jedyny kontakt ze specjalistą odbywa się poprzez komputerowy monitor może zwiększać poczucie bezpieczeństwa w trakcie terapii, co z pewnością przełoży się na jej skuteczność. Wybierając specjalistę z daleka, pacjent ma pewność, że nie natknie się na niego na zakupach lub w kawiarni.

Jeśli komuś bardzo zależy na anonimowości – na Avigon.pl nie musi się przedstawiać – wystarczy podać adres email – a także nie musi nawet pokazywać twarzy – można obrócić czy wyłączyć kamerę lub skorzystać z chat. Ta wiedza także może poprawić komfort.

Czy to na pewno psycholog? – Wideoterapia i jej wady

Zanim zapadnie decyzja o terapii online, warto starannie sprawdzić upatrzonego specjalistę. Czy na pewno posiada odpowiednie kwalifikacje? Czy może pochwalić się sukcesami zawodowymi? Czy jest znany w sieci jako psychoterapeuta i cieszy się dobrymi opiniami zadowolonych pacjentów? Psychoterapia przez Skype może bowiem być prowadzona nieprofesjonalnie, przez osoby do tego nieuprawnione. Czujność powinny wzbudzić zwłaszcza darmowe sesje i obietnice spektakularnych wyników.

Terapia online u niektórych osób budzi wątpliwości. Mimo że wielu pacjentów czuje się bardziej komfortowo, mówiąc o swoich problemach przed komputerowym ekranem, są też takie, które potrzebują bezpośredniego kontaktu, by stworzyć terapeutyczną relację z profesjonalistą. W tym przypadku psychoterapia przez Skype może przynosić gorsze efekty, niż spotkania twarzą w twarz.

Do wad terapii online można też zaliczyć ewentualne problemy z łączem. Dodatkowo, taka forma kontaktu z terapeutą nie jest dla wszystkich. Gdy pojawiają się omamy, urojenia lub myśli samobójcze, konieczne jest bezpośrednie spotkanie.

Dzięki nowoczesnej technologii, możliwości kontaktu z psychoterapeutą są coraz szersze. Psychoterapia online to często pierwszy krok dla niezdecydowanych, którzy porzucają obawy i lęk przed otwartością w sieci, by później bez stresu spotkać się ze specjalistą w gabinecie. Dla innych Wideoterapia pozostaje jedyną, a przy tym skuteczną formą kontaktu z profesjonalistą, przywracając im życiową równowagę i pomagając przezwyciężyć codzienne trudności.