23 lutego 2020 – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja to problem, który dotyczy tylko w Polsce ponad 1,5 miliona ludzi, wśród nich 1 milion to kobiety.

WHO alarmuje, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowanym schorzeniem. To problem, który dotyczy tylko w Polsce ponad 1,5 miliona ludzi, wśród nich 1 milion to kobiety. Wiele spośród osób, których choroba dotyczy, nie sięga po profesjonalną pomoc z obawy przed napiętnowaniem społecznym albo z powodu braku możliwości (mały dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, brak środków albo czasu). Osoby, które nie leczą depresji, ponoszą ogromne koszty emocjonalne, ale też nie zawsze zdają sobie sprawę, że ta choroba nieleczona, może prowadzić nawet do śmierci. Odpowiedzią na te wyzwania wydaje się nowoczesna forma wsparcia psychologicznego, czyli videoterapia.

Dane

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że depresja jest najczęstszą przyczyną samobójstw.

To problem, który dotyczy 5% Polaków. Aż 2/3 chorych spośród 1,5 miliona osób stanowią kobiety. W ciągu najbliższych 10 lat depresja ma stać się chorobą częściej diagnozowaną niż choroby onkologiczne i schorzenia układu krążenia. Szacuje się, że większość ludzi w ciągu swojego życia, zetknęła się albo zetknie z chorobą lub osobą chorująca na depresję, dlatego ten problem dotyczy każdego z nas.

Nie-zwykły smutek

Wiele osób sądzi, że depresja to po prostu bycie smutnym albo w gorszym nastroju. Jednak wbrew popularnym opiniom, to poważna choroba, która wpływa na jakość całego życia osoby chorej i jej otoczenia. Depresja wpływa na wszystkie obszary życia chorego, myśli, uczucia, zachowanie, a nawet fizjologię ciała. Nieleczona, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia myśli samobójczych. Dlatego nie można jej ignorować. Chorzy wymagają specjalistycznego wsparcia lekarzy i terapeutów, by wyjść zaklętego koła depresji i odzyskać kontrolę nad swoim życiem emocjonalnym. Bez możliwości skorzystania z profesjonalnego wsparcia wyzdrowienie jest praktycznie niemożliwe, a im wcześniej nastąpi interwencja, tym większe szanse na efekty leczenia.

Boję się

Niewiele osób postrzega wsparcie psychologiczne, jako standardową procedurę medyczną. Szczególnie w Polsce bywał to wcześniej powód do wstydu. Nie dziwi więc fakt, że większość osób unika poszukiwania pomocy w obawie przed stygmatyzacją i często dokłada sobie cierpienia. To bardzo trudna sytuacja, bo ukrywanie choroby rodzi dodatkowe obciążenia nie tylko dla osoby chorej, ale i całego jej otoczenia, bliskich, przyjaciół i rodziny. Trzeba pamiętać, że depresja wpływa także na życie zawodowe chorego.

Nie mam jak

Mimo tego, że w Polsce już ten temat został uznany za istotny na poziomie instytucji Państwowych – w 2016 roku powstał w ramach działań Ministerstwa Zdrowia Program Zapobiegania Depresji – to wciąż możliwości uzyskania pomocy w ramach NFZ są nikłe.

W województwie wielkopolskim pacjenci nie mają możliwości uzyskania pomocy w ramach NFZ, a w województwie zachodniopomorskim na wizytę trzeba czekać 8 miesięcy. A trzeba pamiętać, że nie każdego stać na korzystanie z płatnej pomocy medycznej.

Mało czasu

Współczesny tryb życia narzuca wysokie wymagania wszystkim w zasadzie niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Dynamika, natłok komunikatów, duża zmienność i niepewność rodzą dodatkowe napięcia i wymagają od nas funkcjonowania na najwyższych obrotach praktycznie 24/7. Taki styl życia może powodować wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Brak przyzwolenia społecznego na czas dla siebie, na regenerację i na wizyty u specjalistów zdrowia psychicznego stanowią dodatkową barierę w poszukiwaniu wsparcia. Tu jako rozwiązanie jawi się videoterapia, czyli usługi z zakresu zdrowia psychicznego realizowane on-line.

Rozwiązanie na miarę czasów

W Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Azji Wschodniej czy Europy Zachodniej rosnącą popularnością cieszy się videoterapia on-line. Także w Polsce, od jakiegoś czasu takie rozwiązania wybierają pacjenci. Możliwość konsultacji w wybranym miejscu, czasie oraz praktycznie bez ograniczeń czasowych i geograficznych z pewnością wpływa na rosnące zainteresowanie tym sposobem korzystania ze wsparcia psychologicznego.

Najlepiej jest wybierać specjalnie przygotowane platformy np. takie jak np. avigon.pl. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii pacjenci mają gwarancję 100% poufności, a korzystanie ze wsparcia jest możliwe bez rejestracji tylko po opłaceniu sesji popularnym BLIKiem. Co więcej, kompetencje wszystkich ekspertów udzielających konsultacji przez avigon.pl zostały zweryfikowane przez zarządzających tą platformą.

– Naszą główną misją towarzyszącą nam praktycznie od samego początku projektu avigon.pl była likwidacja barier, jakie stają ludziom na drodze do sięgania po profesjonalne usługi z zakresu zdrowia psychicznego. Bardzo się cieszymy, że dzięki takim udogodnieniom jak platforma avigon.pl coraz więcej osób ma szansę na skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej – mówi Justyna Ryczko, jedna ze współzałożycielek platformy Avigon.pl.

Pomoc on-line czy off-line?

Pomoc psychologiczna on-line może skutecznie wpierać leczenie chorób psychicznych i zaburzeń, bywa skuteczna także w przypadku leczenia depresji – potwierdzają to badania. Okazuje się, że w przypadkach wymagających interwencji ważniejsze jest uzyskanie pomocy w ogóle, a nie do końca jej forma. Zdarza się, że konsultacja on-line, we własnym domu, wybranym przez siebie czasie to dobry początek, by przełamać strach i pierwsze opory w drodze do korzystania z usług terapeutów, psychologów czy psychiatrów. Wpisując adres avigon.pl i podejmując decyzję o odbyciu videokonsultacji, możemy dać sobie szansę na wyzdrowienie, wyjście z zaklętego koła depresji i odzyskanie satysfakcji z życia.

W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją Avigon.pl przyłącza się do walki z depresją! Dnia 23 lutego proponujemy klientom zainteresowanym leczeniem depresji skorzystanie z darmowej konsultacji! Czekają na Ciebie darmowe konsultacje u Moniki Sroki-Ossowskiej, Elwiry Chruściel oraz Piotra Modzelewskiego. To bardzo proste. Wejdź na stronę Avigon.pl, znajdź specjalnie oznaczonego specjalistę i zamów konsultację. Rozpocznij swoją walkę z depresją!

Zespół Avigon.pl