Pomoc psychologiczna online – co warto wiedzieć?

Wiele osób wymagających pomocy psychologa obawia się spotkania w gabinecie. Często przeszkodą w dotarciu do specjalisty jest natłok obowiązków i brak czasu. Z myślą o zapracowanych i niezdecydowanych, powstała wygodna alternatywa, a mianowicie porady psychologiczne online. W kontakcie z profesjonalistą pośredniczy tutaj nowoczesna technologia. Czy efekt jednak pozostaje ten sam? Na czym polega pomoc psychologiczna przez internet? Lista pytań i wątpliwości jest długa. W tym wpisie rzucamy nieco światła na terapię online.

Internetowy psycholog – jak to działa?

To proste. Zamiast wizyty w gabinecie i bezpośredniego spotkania, wystarczy poszukać wygodnego miejsca w domu, włączyć komputer i rozpocząć internetową sesję. Dzięki umieszczonej w urządzeniu kamerce, internetowy psycholog może obserwować zachowanie pacjenta, analizować jego reakcje na przebieg rozmowy i wyciągać wnioski. Pacjent natomiast pozostaje w znanym otoczeniu, co u wielu osób wzmaga poczucie bezpieczeństwa i ułatwia otwartość w relacji z profesjonalistą. Czy jednak porady psychologiczne online przynoszą taki sam efekt, jak tradycyjna terapia, prowadzona w gabinecie specjalisty? Są dowody na to, że tak!

Internetowa pomoc psychologiczna w badaniach

Skuteczności internetowej terapii dowodzą liczne badania. American Psychiatric Association, a także Murphy oraz Parnass wraz ze współpracownikami opublikowali wyniki, których wnioski przemawiają na korzyść pomocy psychologicznej przez internet. Dowiedli oni, iż jej efekty są zbliżone do tych, jakie przynoszą bezpośrednie spotkania z terapeutą. To nie wszystko. Azy Barak i jego współpracownicy wykazali, że w wielu przypadkach porady psychologiczne online zapewniają pacjentom większy komfort, niż rozmowa z profesjonalistą twarzą w twarz. Opierając się na wynikach badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Zurychu, w których brały udział osoby chore na depresję, internetowy psycholog okazał się nieco bardziej skuteczny, niż tradycyjna pomoc. Optymistycznie, prawda?

Anonimowa pomoc psychologiczna – co to znaczy?

Terapeuta zna niemal wszystkie sekrety swoich pacjentów. Jeśli mieszka niedaleko, istnieje ryzyko przypadkowych spotkań, które mogą okazać się niekomfortowe dla osób, korzystających z terapii. Internetowa pomoc psychologiczna zapewnia większą anonimowość. Specjalista często znajduje się setki kilometrów od pacjenta. Plusów internetowej terapii jest dużo więcej. To szansa na pomoc dla osób z małych miejscowości, które muszą poświęcić dużo czasu i pieniędzy na dojazd do gabinetu profesjonalisty. W jakim jeszcze przypadku sprawdzi się psycholog online? Czat z terapeutą to wygodna opcja dla rodziców małych dzieci, zapracowanych i introwertyków. Z pomocy psychologicznej przez internet chętnie korzystają też nastolatki, wśród których taki sposób komunikowania się jest powszechny. Przed monitorem często czują się oni bezpieczniej, niż w bezpośredniej relacji.

Porady psychologiczne dla dzieci – czy to ma sens?

Czy ta forma terapii może przynieść efekt także w przypadku dzieci? Tutaj sprawa nie jest prosta. Wiele zależy od wieku małego pacjenta oraz jego stosunku do konsultacji online. Jeśli byłyby to pierwsze spotkania z komputerem, lepiej odwiedzić gabinet, by używanie wideo nie stało się dla malucha kolejnym stresem i wyzwaniem. Gdy terapia ma dotyczyć starszego dziecka, internetowy psycholog często okazuje się dobrym pomysłem. Warto jednak wybrać specjalistę, który może pochwalić się dużym doświadczeniem oraz sukcesami w pracy z dziećmi, a także pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów. Taki psycholog dziecięcy online dostępny jest poprzez portal Avigon, a wizytę u niego można zarezerwować błyskawicznie, bez nerwów i długich kolejek.

Obecnie coraz więcej osób korzysta z internetowej pomocy specjalisty, a porady psychologiczne online powoli stają się nowym trendem. Warto wypróbować tę alternatywną formę terapii, ponieważ w wielu przypadkach to od komfortu pacjenta zależą efekty pracy z psychologiem. Rozmowy z domowej kanapy często zapewniają pacjentom poczucie bezpieczeństwa i stanowią dla niego mniejsze wyzwanie niż bezpośrednie spotkanie z terapeutą. Może więc warto spróbować?

Źródło:
Psychotherapy via internet as good as if not better than face-to-face consultations https://www.media.uzh.ch/en/Press-Releases/archive/2013/psychotherapie-via-internet-wirkt-gleich-gut-oder-besser-wie-im-sprechzimmer.html