Efekt Lucyfera

Chyba nikomu nie trzeba go przedstawiać.

Philip Zimbardo – jeden z najwybitniejszych amerykańskich psychologów opowiada o „efekcie Lucyfera”. Co sprawia, że mili ludzie schodzą na złą drogę? Co powoduje, że dobrzy ludzie czynią zło?

W 1971 roku Philip Zimbardo zdecydował się w podziemiach uniwersytetu w Stanford przeprowadzić Stanford Prison Experiment, znany jako Stanfordzki Eksperyment Więzienny. Na podstawie jego badań powstała książka pod tytułem „Efekt Lucyfera”. Stanfordzki Eksperyment Więzienny udowodnił, a profesor opisał to w bodaj najważniejszej swojej książce, że jesteśmy znacznie bardziej podatni na presję otoczenia, niż nam się wydaje.

W swoim wykładzie, traktującym o efekcie Lucyfera profesor Zimbardo mówi między innymi, że zło to po prostu wykorzystywanie władzy, po to, żeby ranić innych psychicznie, fizycznie, niszczyć ich moralność, ich poglądy, i żeby popełniać zbrodnie przeciwko ludzkości. Opowiada o eksperymencie, który pokazał, jak pod wpływem okoliczności mogą zmienić się normalni ludzie. Nie potrzeba narkotyków. Wystarczą odpowiednie procesy społeczno-psychologiczne.

Wykład powstał kilka lat temu, ale temat jest równie aktualny, jak wtedy. Warto posłuchać, bo może uświadomimy sobie, że nikt z nas nie jest do końca odporny na presję otoczenia i sytuacje, w których może się znaleźć.

 

Zapraszam na mój profil w serwisie avigon.pl Justyna Ryczko
Psycholog biznesu, Doradca zawodowy