Depresja to problem, który dotyczy tylko w Polsce ponad 1,5 miliona ludzi, wśród nich 1 milion to kobiety. WHO alarmuje, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowanym schorzeniem. To problem, który dotyczy tylko w Polsce ponad 1,5 miliona ludzi, wśród nich 1 milion to kobiety. Wiele spośród osób, których choroba dotyczy, nie sięga po profesjonalną pomoc z obawy przed napiętnowaniem społecznym albo z powodu braku możliwości (mały dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, brak środków albo czasu). Osoby, które nie leczą…
Seksualność jest integralną cechą naszej tożsamości. Towarzyszy nam przez całe życie i podlega zmianom. Naturalną rzeczą jest, że pod różną postacią przejawiają ją również dzieci. To, jak jest ona wyrażana zależne jest od etapu rozwoju dziecka. Mówiąc o seksualności nie mamy na myśli wyłącznie czynności seksualnych, wyraża się ona także w wypowiedziach, pytaniach, myślach, dotyku, zainteresowaniach i ciekawości. Niestety może ona przyjmować również formę zachowań ryzykownych, dlatego rolą dorosłych jest zapewnienie wsparcia i ochrony dzieciom, które przejawiają zachowania seksualne narażające…
Wybierz… siebie!
Możesz być smutny lub wesoły. Nie lubić swojej pracy albo ją zmienić. Dusić się w układzie, w którym żyjesz, albo po prostu się z niego…
Samobójstwa wśród młodzieży
Statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce są zatrważające! Występowanie myśli samobójczych wykazano u co trzeciego uczącego się nastolatka, a podejmowanie prób samobójczych…
Bezpieczna więź dziecka z rodzicem/opiekunem jest fundamentem na całe życie. Więź ta zwana przywiązaniem to relacja oparta na dostępności fizycznej i emocjonalnej rodziców. Jest ona niezwykle ważna, gdyż stanowi bazę do budowania relacji z innymi ludźmi w ciągu całego życia. W przyszłości te doświadczenia pomogą dziecku rozumieć i nadawać znaczenie zachowaniom innych ludzi, ukształtują myśli i uczucia, które stworzą świat jego wewnętrznych i zewnętrznych przeżyć. Pierwszą osobą – zazwyczaj – z którą dziecko buduje więź jest matka (spędza z nim…
Jak to jest z tymi postanowieniami noworocznymi?…
Jak to jest z tymi postanowieniami noworocznymi? Kolejny Sylwester za nami… muzyka ucichła, kreacje odłożyliśmy do szafy i… wróciliśmy do rzeczywistości. Wielu z nas, jak…
Mediacje a negocjacje
Mediacje a negocjacje – jaka jest różnica? W życiu warto stawiać na pokojowe działania. Ale wiemy, że nie zawsze łatwo jest się nam dogadać, bo…
Diagnoza: depresja młodzieńcza. Przez wiele lat sądzono, że depresja dotyczy tylko osób dorosłych. Wprawdzie w literaturze pojawiały się informacje na temat zaburzeń zachowania dzieci, jednak nie były one klasyfikowane jako depresja. Ostatnie lata zmieniły spojrzenie na problem i również u dzieci/młodzieży stawia się to rozpoznanie – niestety coraz częściej i w coraz młodszym wieku. Obraz kliniczny depresji u dzieci i młodzieży w sposób znaczący nie różni się od obrazu u dorosłych, zawsze jednak jej symptomy musimy odnieść do poziomu rozwoju…
Postanowienia noworoczne – czy warto je robić?!
Kto z czytelników tego artykułu nigdy nie robił postanowień noworocznych?! Myślę, że zdecydowana większość podejmowała się takiego wyzwania, część je zrealizowała, ale u wielu zapewne…
Płyń z prądem życia…
„Co to znaczy praktykować Tao? To znaczy praktykować umiar i równowagę. Żyć – nie kosztem życia innych istot czujących, lecz w harmonii z nimi.”[1] Kiedy…
Samotne Boże Narodzenie… W dzisiejszych czasach samotność niejedno ma imię. Niestety dotyczy ona nas coraz częściej. A czy można być samotnym w Święta?! Czy można odczuwać niepokój z nimi związany?! Niestety można… i wbrew pozorom emocje te przeżywa więcej ludzi niż mogłoby nam się wydawać. Z czego to wynika? Czy można temu zapobiec? Jak sobie z tym poradzić? Czas Bożego Narodzenia dla większości z nas kojarzy się pozytywnie. Jako dorośli często z sentymentem sięgamy pamięcią do okresu naszego dzieciństwa, przypominamy…