Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii

Na szczęście minęły już czasy, gdy wizyta u psychologa była powodem do wstydu. Obecnie pojawiło się wiele nowych możliwości, takich jak psychoterapia online, a wraz z tym coraz większe zaufanie do terapeutów. Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?

Może się wydawać, że nasi przodkowie borykali się z o wiele poważniejszymi problemami niż my i radzili sobie z nimi bez pomocy psychoterapii. Czy więc rzeczywiście wsparcie jest nam potrzebne? Paradoksalnie tak, i to bardziej niż kiedyś. Wśród czynników warunkujących zdrowie psychiczne wymienia się takie jak:

Wsparcie społeczne

Dawniej większość ludzi żyła w dużych rodzinach i bliskich sobie społecznościach. Obecnie samotność w krajach skandynawskich czy rozwiniętych krajach Azji przypomina już epidemię. Trend ten rozlewa się też na inne rozwinięte kraje. Wielu mieszkańców miast ma odpowiednie zasoby i zdrowie, więc pozornie może się cieszyć ze szczęśliwego życia.

Tymczasem samotność wynikającą z deficytu głębokich więzi, a co za tym idzie brak wsparcia społecznego, odczuwa coraz więcej ludzi w każdym wieku. Warto tu zauważyć, że sprzyja temu przeniesienie życia towarzyskiego do świata cyfrowego. Wśród największych gwiazd sieci mówi się o „Youtubowym wypaleniu” czy „Instagramowej depresji”. Mniej sławni i bogaci również mogą doświadczać samotności, gdy większość kontaktów ze znajomymi odbywa się w sieci. Może się okazać, że pomimo siatki internetowych przyjaciół i codziennych interakcji, osoba taka czuje samotność i brak wsparcia, bo tak naprawdę z nikim nie jest w bliskich relacjach i nie ma z kim otwarcie i szczerze porozmawiać.

Właśnie w takich sytuacjach sprawdza się kontakt ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą, psychiatrą, a w przypadku osób, które w sieci czują się bardzo swobodnie – choćby z terapeutą online.

Poczucie własnej wartości

Na ten czynnik również mocno wpływa obecnie świat cyfrowy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu przeciętny młody człowiek mógł porównywać się najwyżej ze znajomymi ze szkoły czy osiedla. Dziś pod względem urody czy dokonań konkuruje w sieci z całym światem, co może wywoływać stres i kompleksy. Zauważono zresztą, że dzięki internetowi i mediom społecznościowym użytkownicy niezależnie od wieku mogą stać się bardziej podatni na problemy z samooceną. Dochodzi do tego naturalna nieśmiałość czy niepewność co do swoich możliwości wynikająca z oceny otoczenia czy czynników wewnętrznych. Jak z nimi walczyć? Pomocna może być rozmowa z życzliwą osobą, np. specjalistą psychologiem albo pedagogiem.

Kontakt z naturą i ruch

To kolejne czynniki, z którymi dziś mieszkańcy miast mają większy problem niż kiedykolwiek wcześniej. Badania pokazują, że przebywanie na łonie natury może redukować stres i sprzyjać wyciszeniu. Z kolei ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm i pomaga w zdrowy i naturalny sposób zredukować codzienne napięcie. Tymczasem wiele osób prowadzi dziś siedzący tryb życia i zbyt rzadko się rusza albo chodzi na spacery.

Niekiedy jest to wymuszone pracą w zamkniętym pomieszczeniu, a czasem niezdrowymi nawykami, takimi jak spędzanie zbyt dużych ilości czasu przed komputerem lub telewizorem. Samemu może być trudno znaleźć w sobie siłę na zmiany i poszukiwanie wiedzy odnośnie tego, co służy organizmowi. Tu z pomocą może przyjść psycholog albo coach, którym można zwierzyć się ze źródeł niezdrowych zachowań i wspólnie znaleźć rozwiązanie.

Psychoterapeuta, coach czy psychiatra?

Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak wybrać odpowiedniego specjalistę. Wybór jest bowiem większy niż kiedykolwiek, a dzięki usługom konkretnego specjalisty online można umówić się na wizytę nie wychodząc z domu. Warto wiedzieć, czym konkretnie zajmuje się każdy z tych specjalistów, by móc świadomie wybrać.

Psycholog

Psychologa można porównać do lekarza pierwszego kontaktu. Jego zadaniem jest zdiagnozowanie zaburzeń czy chorób, zaproponowanie pacjentowi rodzaju pomocy i ewentualnie skierowanie pacjenta do innego specjalisty. Jeśli więc nie wiesz, gdzie zacząć, warto udać się właśnie do psychologa.

Psychiatra

Psychiatra jest specjalistą uprawnionym do wypisywania lekarstw, a tym samym zajmuje się leczeniem najtrudniejszych przypadków, w których sama rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą nie wystarczy. Trafiają do niego osoby nie do końca świadome przyczyny lub istoty swoich zaburzeń, jak i te, które mają już diagnozę i muszą być leczone farmakologicznie. Czasem wizyta u tego specjalisty przebiega równolegle z wizytą u psychoterapeuty. Jeśli nie masz jeszcze diagnozy swoich zaburzeń, lepiej zacząć od wizyty u innego specjalisty.

Psychoterapeuta

Psychoterapia to z kolei dociekanie do podłoża wewnętrznych problemów. Może trwać nawet kilka lat, dlatego nie jest to wyjście dla osób, które szukają lub spodziewają się szybkiego efektu. Jeszcze niedawno z usług psychoterapeuty korzystali głównie ludzie zamożni, którzy mogli sobie pozwolić na to, by przez lata poświęcać czas i pieniądze na spotkania. Teraz stało się to dużo prostsze, bo dzięki psychoterapii online można spotykać się ze specjalistą bez wychodzenia z domu.

Coach

Na koniec warto wspomnieć o coachu. To najmłodsza z profesji. Coach oferuje wsparcie w konkretnym obszarze życia: dotyczącym np. relacji, kariery czy zdrowia. Uwaga – nie musi mieć dyplomu studiów wyższych, dlatego w przypadku poważniejszych zaburzeń lepiej udać się do dyplomowanych specjalistów. Coach online może natomiast być nieocenionym wsparciem w codziennych zmaganiach z dietą, motywacją, samooceną czy drogą zawodową.