Trądzik to najbardziej powszechna choroba skórna, o charakterze przewlekłym, często nawracająca. Zazwyczaj kojarzy się z wiekiem nastoletnim, tymczasem coraz częściej dotyka również osób w dorosłym wieku. Co więcej, ma wiele odmian: trądzik zaskórnikowy, grukowo-krostkowy, guzkowo-cystowy, bliznowaty, pionujący, kosmetyczny, polekowy… Jak powstaje? Na co zwrócić uwagę? Gdzie się udać i jaki zabieg wybrać? Jakie preparaty stosować? I czy warto?
Po przeczytaniu sama, sam zdecyduj..!
Jak powstają zmiany trądzikowe
Pierwotnym wykwitem w trądziku jest mikrozaskórnik czyli zablokowane ujście gruczołu łojowego. Powstaje on na skutek zwiększonej produkcji łoju, którą stymulują hormony androgenowe aktywne w okresie dojrzewania, diety bogatej w cukier, mleko i produkty mleczne, gluten, ostre przyprawy, czy na skutek długotrwałego stresu. .
Konsekwencją są zaczopowane ujścia gruczołu łojowego, które często pod wpływem dotyku, drapania czy „skubania” przeistaczają się w wykwity ropne, krosty i wypryski. Ich zaostrzenie spowodowane jest występowaniem beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes lub nadkażeniem innymi bakteriami, czy drożdżopodobnymi grzybami.
Zwróć uwagę czy:
- masz wypryski, krosty i dużo zmian ropnych, których zaostrzenie powodują zmiany hormonalne (dotyczy nie tylko okresu dojrzewania)
- masz zbyt mocno przesuszoną skórę np. kosmetykami z alkoholem wtedy gruczoły łojowe szaleją i nadmiernie produkcją sebum, masz tłustą twarz i się świecisz
- nadmiernie eksponowałaś/łeś się na promieniowanie UVA i UVB latem, zmian nasiliły się jesienią
- masz niedobory witamin, np. A, B2 i B6 lub ich nadmiar, np. wit B12
- stosujesz nieprawidłową pielęgnację – kosmetyki bogate w składniki „zapychające” pory, myjesz twarzy produktami zasadowymi, stosujesz matujące produkty kosmetyczne , zawierające wysokie stężenie alkoholu etylowego, zbyt agresywne kuracje modne na youtube, pozbawiasz skóry naturalnej ochrony w postaci płaszcza hydrolipidowego
- jesteś długotrwale narażona/y na stres,
- jesz zbyt dużo mleka, produktów mlecznych, o wysokim indeksie glikemicznym, glutenu, produktów wysoko przetworzonych, ostrych przypraw, gazowanych napojów, słodyczy szczególnie czekolady.
Tych i wielu innych pytań spodziewaj się podczas pierwszej wizyty w gabinecie kosmetycznym. Prowadzimy wiele terapii leczących objawy i skutki trądziku tak aby pozbyć się znienawidzonych ropnych krost i cieszyć się gładką skórą bez wyprysków. Mnogość tych zabiegów może Cię przerażać. Ale pamiętaj, że udajesz się do specjalisty i to my pomożemy Ci dobrać odpowiednią dla Ciebie terapię i, po dokładnym wywiadzie i ocenie stanu skóry, zaproponujemy zabiegi dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Poniżej podam tylko kilka w naszej opinii najlepszych.
Zdecyduj sama/sam!
Co robić..?
Zabiegi przeciwtrądzikowe wykonywane w gabinecie:
- terapia kwasem salicylowym, który wnika w głąb mieszka włosowego, powoduje jego udrożnienie, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, eliminuje stany zapalne, ale też grudki, krostki i blizny potrądzikowe. W przypadku kwasów konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, których częstotliwość dobierzemy. Najczęściej są to min. 4 zabiegi w odstępie co 10-14dni.
- zabieg z kwasem azelainowym sprawdzi się kiedy masz trądzik pospolity, ale też różowaty z nadwrażliwą skórą skłonną do zaczerwienień, czy łojotokowym zapaleniem skóry reguluje łojotok, przesuszenie i łuszczenie oraz stan zapalny skóry
- złuszczanie kwasami AHA (kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy) udrażniają ujście gruczołu łojowego, złuszczają naskórek i dodatkowo wygładzając blizny potrądzikowe.
- kuracja retinoidami powoduje ograniczenie wydzielania łoju, świetnie radzi sobie także z bliznami i rozszerzonymi porami, szczególnie w przypadku trądziku dorosłych efektem „ubocznym ” tej kuracji jest odmłodzona skóra.
- zabiegi bazujące na działaniu specjalnie wyselekcjonowanych składników aktywnych, np. wyciągu z drożdży działa oczyszczająco, przeciwbakteryjnie i zwęża pory; biosiarki, czy kosaćca bródkowego działa przeciwzapalnie
- zabiegi paramedyczne, które u swoich podstaw maja farmakologię naturalnych surowców, złuszczają, odtoksyczniają, oczyszczają i zmniejszają zmiany trądzikowe i potrądzikowe.
- zabieg CPL (kalibrowane światło pulsacyjne) światło niszczy bakterie przyczyniające się do jego rozwoju trądziku, zwęża znacząco pory i ogranicza wydzielanie łoju.
Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność jest bardzo uzależniona od częstotliwości zabiegów, pielęgnacji domowej i zmianach w trybie życia. Ale przecież warto! Już nigdy Twoja skóra nie będzie taka sama jak wcześniej, zobaczysz różnicę. W mojej opinii to najlepsze kuracje, zdecyduj !
Kiedy nic nie pomaga…
…wtedy skonsultuj z lekarzem i zrób badania…. Zalecane dla skór trądzikowych jest oznaczenie antybiogramu, testosteronu wolnego i całkowitego, DHEA (dehydroepianodrosteron), LH i FSH, hormonów tarczycy, progesteronu, kortyzolu, a także hydrokortyzonu, IGF, insuliny, hormonu wzrostu. W niektórych przypadkach może zostać wdrożona terapia dermatologiczna – miejscowa lub doustna.
Jakie zabiegi na trądzik wykonywać w domu?
Włącz odpowiedni plan pielęgnacyjny w domu. Jest równie ważny jak profesjonalne terapie. Pozwoli osiągnąć Ci maksymalne efekty i podtrzyma te, uzyskane w gabinecie. W tym również pomoże Ci, poleci i powie co dokładnie masz robić kosmetolog:
- dokładnie, ale nieagresywnie oczyść skórę. Tutaj świetnie sprawdzą się żele oczyszczające, czy nawet olejki rozpuszczające wydzielinę gruczołów łojowych i zanieczyszczenia. 2 razy dziennie, rano i wieczorem, na zwilżoną skórę nałóż preparat i dokładnie masuj ok. 2 minuty okrężnymi ruchami. Następnie spłucz i osusz skórę.
- zastosuj preparaty specjalistyczne, które zwalczą stany zapalnych i ograniczą ilości bakterii (kwas salicylowy, azelainowy), odblokują gruczoły łojowe (kwasy AHA, salicylowy, retinoidy), wyregulują wydzielanie łoju.
- użyj preparatów nawilżających. Odpowiednio nawilżona skóra zwiększa skuteczność terapii przeciwtrądzikowych. Ważne! taki preparat nie może zawierać substancji, które są komedogenne.
- stosuj mineralną ochronę przeciwsłoneczną, która uchroni Cię przed przebarwieniami pozapalnymi. Zawarty w nich tlenek cynku dodatkowo wspomoże gojenie stanów zapalnych.
- pij duże ilości wody, jedz warzywa i owoce, zboża pełnoziarniste (wit. B, błonnik, cynk), tłuszcze omega-3
- znajdź i rób to co cię cieszy i sprawia radość
Tak jak złożona jest geneza trądziku, tak też złożone i wielokierunkowe powinny być działania mające na celu jego wyleczenie. Trądzik to choroba mająca wpływ nie tylko na wygląd i stan skóry, ale również na psychikę i samopoczucie, niejednokrotnie wiąże się z problemem samoakceptacji, poczuciem wstydu i odrzucenia. Dlatego ważne jest, by go nie lekceważyć i wdrożyć odpowiedni plan terapeutyczny. Prawidłowa terapia przeciwtrądzikowa to zarówno profesjonalna pielęgnacja gabinetowa, preparaty kosmetyczne stosowane w domu, ale także tryb życia!
Dopiero wtedy mamy pewność, że zadbaliśmy o Siebie.