DDA

Czym jest syndrom DDA? DDA to skrót od wyrażenia Dorosłe Dzieci Alkoholików. Mianem tym określa się osoby wychowane w rodzinach, w których jeden lub oboje rodziców było uzależnionych od alkoholu. Patologiczne warunki wychowania kształtują w osobach DDA cechy obronne, utrudniające funkcjonowanie w dorosłym życiu. Dziecko alkoholika stara się nie rzucać w oczy i podporządkować panującym w rodzinie zasadom – to sposób na przetrwanie w środowisku, w którym na rodzicach nie można polegać. Człowiek od najmłodszych lat uczy się, aby tłumić…

Share
  • Udostępnij
1400 odsłon

Depresja

Osoby chorujące na depresję często zmagają się z długotrwale obniżonym nastrojem lub poczuciem obojętności. Prowadzi do utraty zainteresowania rzeczami, które dotychczas wydawały się pacjentowi ważne lub ciekawe. Chory traci zdolność do odczuwania przyjemności, radości oraz satysfakcji. Depresji towarzyszy również lęk, zniecierpliwienie oraz drażliwość. Pojawiają się kłopoty ze znalezieniem motywacji do działania. Pacjenci mają problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji, a ich ruchy stają się spowolnione i niepewne. Częstym objawem depresji jest także obniżona samoocena i skłonność do samooskarżania się. Mogą…

Share
  • Udostępnij
2424 odsłon

Dysleksja

Termin dysleksja służy zwykle określaniu szeregu trudności w nauce występujących zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zaburzenia obejmować mogą kilka obszarów, w szczególności: kłopoty z pisaniem poprawnym pod względem ortograficznym, zaburzenia w nauce matematyki czy trudności z czytaniem. Dysleksja rozwojowa – terapia O dysleksji rozwojowej mówi się wówczas, gdy problemy pojawiają się już od urodzenia dziecka. Specjalista może postawić diagnozę wówczas, gdy dziecko osiągnie 10 lat. Nie oznacza to jednak, że już wcześniej nie występują objawy mogące świadczyć o rozwoju…

Share
  • Udostępnij
980 odsłon