Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ujawnia się zazwyczaj w okolicach 5. roku życia u 4-8 % dzieci. Częstość występowania zaburzenia maleje wraz z wiekiem, jednak zdarza się, że objawy utrzymują się także w wieku dorosłym. Na ADHD bardziej narażeni są chłopcy, choć nie znaczy to, że nie zaobserwowano zespołu nadpobudliwości psychoruchowej również u dziewczynek – w ich przypadku najczęściej przejawia się to problemami z koncentracją. ADHD – objawy Do najczęstszych objawów należą zaburzenia uwagi i koncentracji – dziecko ma problemy ze…
Pod terminem agresja skrywa się problem złożony – inaczej przejawia się ona u dzieci, jeszcze inaczej u osób dorosłych. Zetknąć możemy się z nią zarówno w domu, w pracy, jak i miejscach publicznych, choćby w transporcie miejskim czy sklepie. Agresja to zachowania, które doprowadzają do szkody psychicznej lub fizycznej. Nie zawsze wiąże się to z rękoczynami, o czym warto pamiętać. Szkodę można również wyrazić werbalnie przy pomocy wyzwisk lub takich sformułowań, które wyrządzają przykrość drugiej osobie. Można również wyróżnić kilka…
Zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Spożywanie zazwyczaj w dużych dawkach alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, nie podlega jego woli, jednak możliwe jest jego powstrzymanie i utrzymanie abstynencji. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z ciągłym lub cyklicznym nadużywaniem alkoholu. Rodzaj napoju alkoholowego nie ma znaczenia – człowiek nie uzależnia się od konkretnego piwa, wina, wódki, whisky czy koniaku, ale od zawartego w tych napojach…
Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny, to jedno z zaburzeń odżywiania, które ujawnia się wysoką niedowagą. Chory odmawia posiłków, bojąc się przybrania na wadze, wciąż ma poczucie, że jest otyły, podczas kiedy waga jest znacznie zaniżona w stosunku do wieku i wzrostu pacjenta. Anoreksja najczęściej dotyka dziewczyny między 13. a 25. rokiem życia, choć może również pojawić się u chłopców i mężczyzn. Początkowo anorektyk zakłada sobie rygorystyczną dietę, z czasem odmawia niemal wszystkich posiłków, czemu najczęściej towarzyszy intensywny wysiłek fizyczny. Może prowadzić…
Autyzm dawniej nazywany był chorobą, natomiast aktualnie opisuje się go raczej jako zaburzenie rozwoju lub inny wzorzec funkcjonowania mózgu. Objawami autyzmu są odmienne od powszechnie przyjętych sposoby komunikowania się, nawiązywania relacji i wyrażania emocji. Osoby autystyczne również uczą się i poznają świat inaczej niż rówieśnicy. Przyczyny autyzmu nie są w pełni poznane, natomiast nie ulega wątpliwości, że duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Jednocześnie obecność w genotypie mutacji genów charakterystycznych dla autyzmu nie oznacza, że cechy autystyczne na pewno się rozwiną.…