Zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Spożywanie zazwyczaj w dużych dawkach alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, nie podlega jego woli, jednak możliwe jest jego powstrzymanie i utrzymanie abstynencji. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z ciągłym lub cyklicznym nadużywaniem alkoholu. Rodzaj napoju alkoholowego nie ma znaczenia – człowiek nie uzależnia się od konkretnego piwa, wina, wódki, whisky czy koniaku, ale od zawartego w tych napojach alkoholu.
Alkohol jest obecny w naszej kulturze – często spożywa się go na imprezach rodzinnych czy firmowych, towarzyszy wielu spotkaniom koleżeńskim. Spożywanie go w ilościach umiarkowanych nie musi być szkodliwe. Inaczej jest w przypadku osób uzależnionych. Alkoholizm zaburza codzienne funkcjonowanie, uzależnienie zaczyna kierować życiem chorego. Niekiedy nałóg jest tak silny, że upośledza relacje z najbliższymi, ale również prowadzi do utraty pracy. Osoba uzależniona najczęściej wypiera się – twierdzi, że wcale nie jest nałogowcem.
Alkoholizm – objawy
Można wyróżnić kilka objawów alkoholizmu. Po pierwsze, osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Mimo wiedzy, gdzie kończy się bezpieczna dawka, pije dalej. Alkoholik przeżywa również głód – zmaga się z silną chęcią napicia się. Po odstawieniu zmaga się z objawami abstynenckimi, do których zalicza się drżenie mięśni, bezsenność, nadmierna potliwość, nudności i nerwowość. Uzależniony sięga coraz częściej po alkohol w samotności, aby uciec od problemów. Często towarzyszą temu luki w pamięci – chory traci ciągłość wydarzeń.
Leczenie alkoholizmu – jak zacząć terapię?
Diagnozowanie alkoholizmu nie jest sprawą skomplikowaną, o ile uzależniony współpracuje z terapeutą i jest szczery. Największym problemem jest fakt, że w początkowej fazie nałogu chory nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu. Leczenie alkoholizmu jest długotrwałe i wymaga długiej terapii. Warto w tej kwestii zwrócić się do terapeuty uzależnień lub psychologa, który podejmie się leczenia. W Polsce istnieją również ośrodki zamknięte lub półotwarte, w których można podjąć się intensywnej terapii.