Po prostu daj sobie szansę!

Jakiś czas temu natknęłam się na jednym z portali społecznościowych na reklamę bezpłatnego szkolenia online „Zbuduj swoją pewność siebie”. Choć reklama brzmiała sensownie, to początkowo podeszłam do tematu dość sceptycznie. Czy pewności siebie można się nauczyć?

Czym jest pewność Siebie

Pewność siebie to pewien stan umysłu, na który składa się poczucie własnej wartości, samoakceptacja, wiara w swoje możliwości i optymistyczne podejście do świata. Pewność siebie wiąże się z braniem odpowiedzialności za własne życie, przekonania i wybory. Pewny siebie człowiek potrafi zamienić porażkę w naukę, a tę uczynić podstawą własnego rozwoju i sukcesu. I przede wszystkim nigdy się nie zraża, nawet wtedy, gdy nie wszystko idzie po jego myśli, zgodnie z zasadą Johna Lennona, że „…na końcu wszystko będzie dobrze.Jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to jeszcze nie koniec.”

Wydaje się, że w dzisiejszym świecie pewność siebie jest cechą determinującą wszelkie działania. Bez niej brak nam odwagi do podejmowania ryzyka, chęci do działania i własnego rozwoju. A przecież to jest nam niezbędne, by nasze życie było pełne, spełnione i szczęśliwe.

Jak budować pewność siebie

W jaki zatem sposób sprawić, by czuć się pewnym siebie? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że to ciężka praca i długotrwały proces. Aby stać się w przyszłości pewnym siebie człowiekiem, trzeba przede wszystkim zaakceptować siebie. Bycie wyrozumiałym wobec samego siebie może okazać się niezwykle istotne, a prawo do popełniania błędów może nam samym szansę na to, by zacząć próbować i się nie zrażać.

Idąc dalej, to z kolei może nam pozwolić odpowiedzieć na pytanie, jacy naprawdę jesteśmy i co jest dla nas ważne. Jeśli nam się to uda, zaczniemy podejmować inicjatywę, będziemy szukać sposobów a nie powodów, wreszcie – pozbędziemy się lęku. No właśnie, lęk! Siła, która potrafi nas ograniczać. Ale pamiętajmy, że sam lęk nie jest tchórzostwem, jest naturalną emocją człowieka. Tchórzostwo zaczyna się wtedy, kiedy pozwalamy się opanować lękowi i tracimy zdolność sensownego reagowania na rzeczywiste niebezpieczeństwo. Tak naprawdę lęk… przed odrzuceniem, niepowodzeniem, brakiem akceptacji, byciem sobą, przed oceną innych itp. to jedyne uczucie, które może nas ograniczać i zatrzymać.

Zatem jeśli pozbędziemy się lęku, pozwolimy sobie na działanie. Pamiętaj, że jak powiedział George Addair „Wszystko, czego kiedykolwiek pragnąłeś, jest po drugiej stronie strachu”. Niech to zdanie będzie początkiem Twojego nowego, lepszego Ja. Powodzenia!

Inspiracja:
http://sukcespisanyszminką.pl
http://mateuszgrzesiak.pl